
Gebakken of beton waaltjes, dit zijn de verschillen
Waaltjes, ook wel waalformaten genoemd, zijn smalle stenen met een standaardformaat van 20x5 cm. De dikte varieert tussen de 5 en 8 centimeter, afhankelijk van de belasting die ze moeten dragen. Dankzij het kleine formaat laten waaltjes zich gemakkelijk in allerlei legpatronen leggen, wat ze geschikt maakt voor romantische slingerpaadjes of sierranden. Wij verkopen twee soorten: gebakken waaltjes en beton waaltjes, en in deze blog leg ik de voor- en nadelen van beide uit, zodat je een goede keuze kunt maken.
Gebakken waaltjes
Gebakken waaltjes, of gebakken klinkers, zijn gemaakt van gedroogde rivierklei die onder hoge temperatuur wordt gebakken. Van oudsher dankt de waaltje zijn naam aan de klei uit de rivier de Waal. Dit type waalformaat gaat generaties lang mee, wat een gebakken klinker tot een duurzame keuze maakt: van slijtage zul je niet snel last hebben. Er komen tijdens het bakproces geen kleurpigmenten aan te pas, gebakken klinkers zijn in de kern gekleurd en verkleuren dus niet. Geel- en roodtinten komen het vaakst voor, maar ook bruin en zwart zijn mogelijk. Alg en mos krijgen er ook een stuk minder vat op dan op betonklinkers, waardoor ze langer mooi blijven en makkelijk in onderhoud zijn. Een ander voordeel: gebakken klinkers zijn vorstbestendig en beschadigen niet na een strenge winter, dus gladheid hoeft geen zorg te zijn. Ik adviseer gebakken waaltjes vaak voor een terras, oprit of pad, we hebben ze in antraciet, grijs, wit, paars, rood en nog veel meer, dus voor iedere woonstijl is er een passende steen. Bekijk ons assortiment gebakken waaltjes.
Beton waaltjes
Zoek je een goedkopere keuze, dan raad ik betonnen waaltjes aan. Deze zijn zeer voordelig qua prijs, zeker vergeleken met andere materialen. Beton waaltjes, of betonklinkers, zijn stevig en dik en kunnen daardoor een zware belasting verdragen. Ze zijn bovendien in vrijwel elke kleur te maken, want de kleur wordt bepaald door een toegevoegde kleurstof, terwijl die bij gebakken waaltjes juist door het soort klei zelf komt. Een nadeel is dat betonklinkers na verloop van tijd hun kleur wat verliezen, ze zijn dus minder kleurvast dan gebakken klinkers. Zonder beschermende coating zijn ze ook vatbaarder voor groene aanslag, waardoor een betonnen waaltje meer onderhoud vraagt dan een gebakken waaltje.
Gebakken of beton waaltjes, wat kies je?
Ik zet de belangrijkste voor- en nadelen voor je op een rij:
| Gebakken waaltjes | Beton waaltjes | ||
|---|---|---|---|
| Voordelen | Nadelen | Voordelen | Nadelen |
| Kleurvast | Relatief duur | Goedkoper | Minder kleurvast |
| Weinig onderhoud | Kantopsluiting noodzakelijk | Geschikt voor zware belasting | Vatbaar voor groene aanslag |
| Veel keuze in legpatronen | Veel keuze in legpatronen | Kantopsluiting noodzakelijk | |
| Natuurlijke uitstraling | Vrijwel in alle kleuren te maken | ||
| Groot assortiment | |||
| Hoge kwaliteit |
Nieuwe of getrommelde waaltjes
Naast de keuze tussen gebakken en beton kun je ook kiezen tussen nieuwe en getrommelde waaltjes. Nieuwe waaltjes geven een strakke aanblik aan je straat, oprit of tuin: ze zijn kleurvast, onderhoudsvriendelijk en worden in gebruik juist warmer van kleur. We hebben er maar een beperkt aantal in dit strakke type, want de meeste waaltjes worden getrommeld. Bij het trommelen slijten er hoekjes van de klinker af, zodat het lijkt alsof de steen al langer in gebruik is. Ik zie dat klanten hier vaak voor kiezen vanwege de warme, authentieke uitstraling: elke steen is uniek, en hoe ouder hij wordt, hoe mooier hij oogt. We hebben zowel gebakken als betonnen waaltjes in de getrommelde variant. Bekijk hier ons volledige assortiment waaltjes.
Waaltjes leggen
Waaltjes kun je in veel verschillende legpatronen leggen, denk aan een keperverband, halfsteensverband, wildverband of blokverband. Wil je een beter beeld krijgen van de verschillende patronen, kom dan eens langs in onze showtuin in Bergharen, daar liggen diverse soorten waaltjes ingestraat. Houd er wel rekening mee dat het leggen van klinkers intensief werk is, en dat er ook een kantopsluiting nodig is om te voorkomen dat de klinkers gaan verschuiven. Dit geldt voor zowel betonnen als gebakken waaltjes. Meer weten over de kosten en het bestratingsproces? Dat lees je in deze blog over de kosten van bestrating.
Twijfel je nog welke waaltjes het beste bij jouw tuin, terras of oprit passen? Kom eens langs in onze showtuin, daar vind je zowel de betonnen als gebakken waaltjes in diverse patronen ingelegd, en denk ik graag met je mee. Bekijk ook alvast ons volledige assortiment waaltjes, of neem gerust contact met me op.



Artikel delen